• Podsumowanie zbiórki środków opatrunkowych

          • W przedszkolu zakończyła się zbiorka środków opatrunkowych dla Ukrainy. Serdecznie dziękuje wszystkim za okazane wsparcie w tej trudnej sytuacji  humanitarnej Ukrainy.  Wszystkie środki opatrunkowe zostały przekazane potrzebującym. Kolejny raz udowadniacie, że macie wielkie serca.

                             Organizator: Małgorzata Bońkowska

          • Zajęcia w języku ukraińskim w Kujawsko - Pomorskiej Szkole Internetowej

          • Szacuje się, że z objętej wojną Ukrainy do Polski uciekło już ponad 400 tysięcy dzieci i młodzieży. Aby umożliwić im kontynuowanie nauki i wesprzeć w poznawaniu regionu, uruchomiliśmy prowadzone w języku ukraińskim zajęcia w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej. W dzisiejszej (8 marca) inauguracji wziął udział marszałek Piotr Całbecki. Zajęcia dostępne na platformie Youtube. Zdjęcia i audio dostępne w podpisanym folderze:

             

            - Cieszę się, że w tak krótkim czasie udało się wcielić nasz plan w czyn. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt, którzy z entuzjazmem włączyli się w jego realizację. Naszą e-Szkołę będziemy rozwijać w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadała potrzebom młodych obywateli Ukrainy. To także wsparcie dla ośrodków organizujących czas dzieciom i młodzieży. Bądźcie z nami i korzystajcie z lekcji prowadzonych przez naszych wspaniałych pedagogów - mówił marszałek Piotr Całbecki.

             

            Otwierającą ukraińską część e-Szkoły lekcję matematyki poprowadziła Tatiana Kovalska, wykładowczyni uniwersytecka z 10-letnim stażem pracy i 6-letnim stażem zawodowym w kształceniu dzieci klas 1-6. Nauczycielka języków obcych i toruńska przewodniczka turystyczna Nadzieja Hajduczenia zaprasza na zajęcia języka polskiego i historii regionu kujawsko-pomorskiego. Psycholog kliniczny, nauczycielka w szkole podstawowej Oksana Koriahina zaoferuje wsparcie psychologiczne.

             

            W planie naszej e-Szkoły znajdą się zajęcia języka polskiego i angielskiego, matematyki, informatyki oraz plastyki, a także edukacja regionalna, kultura polska i ukraińska, dla najmłodszych - nauczanie wczesnoszkolne. Uczniowie będą mogli skorzystać także ze wsparcia psychologicznego. Lekcje prowadzone są m.in. przez nauczycieli z Ukrainy, którzy dotarli do Polski w ostatnich tygodniach. Plan zajęć dostępny będzie na stronie edupolis.pl.

             

            Początkowo prowadzonych będzie 10 zajęć tygodniowo – po 2 godziny od poniedziałku do piątku.

            Wszystkie lekcje będą rejestrowane i archiwizowane na YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła, można do nich wracać także poza godzinami emisji. Za techniczną stronę przedsięwzięcia odpowiada marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio. 

             

            Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa była odpowiedzią samorządu województwa na niezbędne ze względów epidemicznych zamknięcie placówek oświatowych w 2020 roku. Zainteresowanie, z jakim się spotkała sprawiło, że projekt kontynuowaliśmy w wakacje - transmitowaliśmy ciekawe zajęcia o różnorodnej tematyce, rozwijające zainteresowania i poszerzające wiedzę o naszym regionie. Proponowaliśmy także lekcje popołudniowe. Wszystkie zostały zarchiwizowane i służą uczniom m.in. do powtórek bieżących materiałów. Uruchomienie e-Szkoły dla uczniów z Ukrainy zapowiedział gospodarz województwa podczas czwartkowej (4 marca) konferencji.

             

             

            Beata Krzemińska

            rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

             

            8 marca 2022 r.

          • Nadal potrzebna pomoc!

          • W związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie, Przedszkole w Książkach organizuje zbiórkę ŚRODKÓW OPATRUNKOWYCH, zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków. Zbieramy także nowe koce i śpiwory! Materiały można zostawiać w przedszkolu. Dziękujemy z całego serca za każde wsparcie.

            Organizator: Małgorzata Bońkowska

          • Jest w nas moc!

          • Z całego serca pragnę podziękować wszystkim darczyńcom. Na leczenie Marysi zebraliśmy kwotę 2201zł. Dziękuję, za to, że są ludzie, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka. 

            Magdalena Uniatowska 

          • Promocja zdrowego odżywiania się w klasie 1a.

          •  W ramach programu "Owoce i warzywa w szkole"  dzieci z klasy 1a przygotowały pyszne sałatki owocowe.  Podczas wspólnej pracy poznały wartości odżywcze owoców oraz ich  walory  smakowe, zapachowe,  dotykowe. Po wspólnej konsumpcji przygotowanych  własnoręcznie sałatek obejrzały film o przetwórstwie owocowo- warzywnym.

          • Pomóżmy małej Marysi!

          •             W dniach 24-25 lutego 2022r. (czwartek, piątek) w Szkole Podstawowej i Przedszkolu w Książkach odbędzie się zbiórka pieniędzy dla 5-letniej Marysi, mieszkanki gminy Jabłonowo Pomorskie, chorej na białaczkę limfoblastyczną. Dziewczynka została zdiagnozowana pod koniec grudnia 2021r. i od tego czasu

            przebywa na oddziale onkologicznym w Bydgoszczy. Dziewczynka przyjęła 5 transfuzji krwi oraz 8 razy podano jej chemioterapię z czego 1 do szpiku kostnego. Mimo cierpienia Marysia jest zawsze uśmiechnięta i walczy. Bardzo proszę o wsparcie akcji. Pieniądze przekazujemy wychowawcom najlepiej w zaklejonych kopertach. 

             

            Organizator akcji: Magdalena Uniatowska

          • Listy od koleżanek i kolegów z Niemiec

          • Dzisiaj, tj. 22.02.2022 grupa niemiecka z klasy 5a otrzymała listy od korespondecyjnych kolegów i koleżanek z niemieckiej szkoły Sonnenblumenschule Grundschule Thönse. Radość była ogromna, gdyż uczniowie dostali odpowiedzi na pytania, które zadali w listach wysłanych w styczniu. Okazało się, że wielu z nich ma podobne lub wręcz identyczne zainteresowania. Do każdego listu była dołączona słodka niespodzianka i naklejki. Bardzo cieszy fakt, że uczniowie są chętni do nauki j.niemieckiego poprzez korespondencję listowną z kolegami z Niemiec.

          • Klasowy Dzień Przyjaźni

          • 14 lutego zamiast tradycyjnych walentynek klasa 2a obchodziła ,,Klasowy Dzień Przyjaźni''. Uczniowie w czterech grupach wykonywali zadania tzw. stacje. Dzieci wspólnie wykonały plakat, na którym wypisały życzliwe dla nich osoby. 

          • Drzewa genealogiczne w klasie 2a

          • Aby poznać swoje korzenie uczniowie klasy 2a wykonali drzewa genealogiczne. Rodzina to przecież nie tylko rodzice i dzieci. To także dziadkowie, pradziadkowie, ciocie, wujkowie i kuzynostwo. 

          • Bal karnawałowy klas I-III

          • Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych.

            Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, kiedy to w dniu 10 lutego 2022 roku, na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, biedronki, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów, żołnierzy…nie sposób zliczyć i wymienić tu wszystkich Na sali podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały salę. Bal umożliwił nam spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych, balowych strojów. Radzie Rodziców, Paniom Dyrektor i Wicedyrektor, Wychowawcom klas za pomoc w organizacji. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

            M.Polcyn

          • Pasowanie na czytelnika

          • „Pasowanie na czytelnika’’

            Dnia 08.02.2022r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych.

            Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, jej zasobów oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

            Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Specjalnie na tę okazję, przez Panie pracujące w szkole pod kierunkiem  p. Małgorzaty Ziarnik, została przygotowana krótka część artystyczna, mająca na celu  sprawdzenie  wiedzy uczniów  ze znajomości bohaterów baśni i bajek. Następnie zapoznali się z regulaminem biblioteki oraz prośbami książki.

            Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności Pani Dyrektor oraz Pani Wicedyrektor złożyli uroczyste przyrzeczenie, że  będą kochać i szanować książki oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie. Pani Dyrektor wręczyła upominki zachęcające do czytania.

            Pierwsze spotkanie z biblioteką przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze.

             

            Bibliotekarka szkolna: Małgorzata Ziarnik

          • "Brzękadełka" na lekcji muzyki

          • Uczniowie klasy 2a wykonali własny instrument perkusyjny. Użyli blaszek, kapsli, metalowych podkładek itp. Dzieci śpiewały piosenkę pt. ,,Jedzie Pani Zima!'' i akompaniowały na brzękadełkach.   

             

          • Akcja Góra Grosza - Przedszkole

          • W przedszkolu zakończyła się akcja Góra Grosza .Jak co roku nasze przedszkolaki spisały się na medal. Łącznie zebraliśmy 134,75 zł. Zwycięzcami zostały  najmłodsze dzieci z grupy Kubusie. Wszystkim dzieciom  gratulujemy    i dziękujemy za wielkie serducha! Przedszkolaki otrzymały słodkie upominki.

                                                              Opiekun akcji M. Aleksasandrowicz

          • Nuda w ferie? - Zdecydowanie nie w naszej szkole!

          • W ponury i deszczowy poniedziałek rozpoczynający drugi tydzień ferii zimowych grupa uczniów z klas V-VIII pod opieką pani Anny Polcyn, pani  Anny Wasiak i pani  Marleny Barszczewskiej wyjechała do Torunia. Pierwszym punktem wycieczki była Jump Arena. Zmęczeni akrobacjami na trampolinach uczniowie odpoczęli i posilili się w ulubionej restauracji. Następnie wszyscy pojechali do kina na wzruszający film "Wiki i jej sekret" opowiadający o przyjaźni dziewczynki i wilka. W drodze powrotnej nikt nie martwił się deszczem spływającym po szybach autokaru. Podróż minęła w radosnej atmosferze. Pogoda nikomu nie popsuła humoru, bo przecież przed uczniami jeszcze cztery dni ferii i kolejne atrakcje!

          • FERIE Z EKONOMIĄ W NASZEJ SZKOLE

          • W pierwszym tygodniu ferii (od 17 stycznia do 21 stycznia 2022 r.) w Szkole Podstawowej i Przedszkolu im. H. Sienkiewicza w Książkach realizowany był projekt „Ferie z ekonomią” organizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Dodatkowe zajęcia z zakresu ekonomii, bankowości i przedsiębiorczości skierowane były do uczniów klas VII i VIII.

            Celem projektu było poszerzenie wiedzy ekonomicznej uczniów, rozbudzenie i kształtowanie w nich postaw przedsiębiorczych, rozwój umiejętności planowania i zarządzania finansami osobistymi oraz poznanie roli banku i funkcji pieniądza.

            Podczas zajęć uczniowie mogli między innymi wcielić się w rolę kupców i sprzedawców, handlując jabłkami na „Rynku jabłek”, dokonywać wymiany różnych towarów w państwie, w którym nie używa się pieniędzy, zaplanować budżet rodzinny czy zarządzać firmą produkującą zabawki. Uczniowie wskazywali plusy i minusy prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

            W ramach zajęć młodzież odwiedziła Bank Nicolaus Bank w Chełmnie oraz lokalnego przedsiębiorcę - Państwa Mazur, właścicieli firmy Marihel.

            Dzięki udziałowi w projekcie nasi uczniowie zdobyli wiedzę ekonomiczną i są zachęcani do jej pogłębiania, zyskując tym samym pewność siebie oraz doświadczenie niezbędne w podejmowaniu odważnych decyzji dotyczących dalszej edukacji.

            Opiekunami grupy byli p. Anna Kowalczyk - nauczyciel matematyki oraz Bartosz Szybilski - student ekonomii.

            Po feriach, w II semestrze, uczestnicy programu wykorzystają zdobytą wiedzę
            w praktyce, biorąc udział w konkursie na opracowanie modelu biznesowego firmy, która może funkcjonować w lokalnej społeczności. Autorów najlepszych prac czeka wizyta w Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego oraz udział w profesjonalnych warsztatach ekonomicznych.

          • Ferie z ekonomią w Szkole Podstawowej i Przedszkolu im. H. Sienkiewicza w Książkach

          •  

            Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. H. Sienkiewicza  z gminy Książki znalazła się w gronie 65 szkół z całej Polski, biorących udział w tegorocznej edycji projektu edukacji ekonomicznej ,,Ferie z ekonomią’’, realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

             

            Celem projektu jest poszerzenie wiedzy ekonomicznej uczniów, rozbudzenie i kształtowanie w nich postaw przedsiębiorczych, rozwój umiejętności planowania i zarządzania finansami osobistymi oraz poznanie zadań NBP i roli pieniądza.  

             

            „Ferie z ekonomią” to projekt adresowany do uczniów 7. i 8. klas podstawowych. Zajęcia prowadzone są przez nauczyciela wspólnie ze studentem kierunku ekonomicznego.

             

            I etap projektu realizowany jest podczas jednego tygodnia ferii zimowych w terminie 17.01.2022-21.01.2022.  W tracie zajęć prowadzonych w ferie, uczestnicy zdobywają wiedzę, m.in. z zakresu ekonomii i finansów, przyswajają podstawowe pojęcia ekonomiczne, dowiadują się jak funkcjonuje prawdziwe przedsiębiorstwo i na czym polega patriotyzm gospodarczy. Młodzież ma również szansę wykształcić u siebie zdolności negocjacyjne, nauczyć się odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi oraz poznać zasady tworzenia modelu biznesowego firmy. Zajęciom edukacyjnym towarzyszą gry i zabawy ekonomiczne, spotkanie
            z lokalnym przedsiębiorcą, wizyta w placówce banku oraz warsztat dotyczący pieniądza prowadzony przez pracowników Oddziałów Okręgowych Narodowego Banku Polskiego. To ciekawy i angażujący sposób na przyswojenie przez młodzież wiedzy w atrakcyjnej, praktycznej formie.

             

            Swoją przygodę z ekonomią uczniowie będą kontynuowali również w II semestrze, w ramach II etapu projektu, w którym przygotują pracę projektową – model biznesowy własnego przedsiębiorstwa działającego w lokalnej społeczności. Nagrodą dla autorów pięciu najlepszych prac będzie wycieczka edukacyjna z warsztatami do Warszawy.

             

             

            ***

             

            Pomysłodawcą i organizatorem projektu „Ferie z ekonomią” jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

            Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFWRP) jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 30 lat pomaga zmienić jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wspieraniu inwestycji w zakresie infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz na działaniach społecznych i edukacyjnych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie (www.efrwp.pl).

          • Murem za Polskim Mundurem

          • Akcję "Murem za Polskim Mundurem" rozpoczęli internauci. Nasza szkoła także się w nią włączyła. Mieszkańcy rejonów przygranicznych robili to osobiście, mieszkańcy innych części kraju przesyłali pozytywne słowa poprzez social media, natomiast najmłodsi Polacy przesyłali laurki. Nadsyłane podziękowania można liczyć już nie w setkach a w tysiącach. Uczniowie Szkoły Podstawowej i Przedszkola również chętnie wykonali laurki i podziękowania, które przekazali osobiście żołnierzom 8 Korpusu Kujawsko - Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.  Szkoła otrzymała także list od Ministra Obrony Narodowej – Mariusza Błaszczaka.

          • Mini Playback Show

          • W naszej szkole pomimo towarzyszących nam w tym roku szkolnym trudności przy organizacji konkursów, odbył się jeden z nich - Mini Playback Show. W zabawie udział wzięło 25 uczniów. Zaprezentowali we własnej choreografii 17 piosenek.
                    Osoby, które zdecydowały się wziąć w nim udział wykazały się talentami, pracowitością, pomysłowością i spostrzegawczością, ponieważ zaśpiewane przez nich piosenki były niezwykle zbliżone do oryginału (występu wybranego artysty). Tegoroczny poziom był bardzo wysoki.

                    Oto wyniki:

                 W kategorii: klas I-III
            I miejsce- Zofia Szynkiewicz

            I miejsce – zespół w składzie Aleksander Zarembski, Zuzanna Kuczyńska, Julia Wańczyk, Amelia Lewandowska
            II miejsce - Julia Wańczyk
            III miejsce - Amelia Lewandowska

                  Wyróżnienia – Zuzanna Kuczyńska, Kinga Gajtkowska, Zuzanna Plecing, Jakub Dziura, Lena Szymańska,

                W kategorii: klas IV-VIII
            I miejsce - Karolina Michewicz
            II miejsce - Zofia Marzec
            III miejsce - Maria Marzec

                 Wyróżnienia – Aleksandra Dziura, Zuzanna Murawska, Oliwia Baranowska, Agata Rękas, Oliwia Plecing, Nadia Grzybek, Katarzyna Baranowska, Wiktoria Mędryk, Agnieszka Pastuszak, Amelia Sosnowska, Maria Mazur.

                                 Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy!

                     Prezentacje oceniało jury w składzie: p. Iwona Domaciuk, p. Andrzej Jędrzejewski, p.Katarzyna Jędrzejewska, p. Małgorzata Ziarnik, p.Joanna Szynkiewicz.

                     Nagrody sponsorowali: Gminny Ośrodek Kultury, Restauracja Marihel, pani Anna Polcyn, Sklep mięsno- wędliniarski w Książkach oraz Batalion Lekkiej Piechoty w Toruniu.

            Akustykiem był uczeń Adam Pyter.

            Konferansjerkami były uczennice: Jadwiga Rygielska i Sabina Biernacka.

            Fotoreporterkami były uczennice: Nikola Laskowska, Wiktoria Szynkiewicz, Zuzanna Tuszyńska.

                     Nagrody wręczała uczennica Zofia Rygielska.

             

            Organizatorem była Anna Polcyn

            Zdjęcia z konkursu znajdują się w zakładce  "Uczniowie i rodzice " - Zdjęcia - Sp

          • Kartkowy zawrót głowy

          • Uczniowie uczący się języka niemieckiego z klasy 5a wysłali do szkoły w Niemczech własnoręcznie zrobione kartki na Boże Narodzenie. Dzieci otrzymały je akurat 06.12 - idealnie na Mikołajki. W piątek 17.12.2021r.  czekała na uczniów niespodzianka od rówieśników ze szkoły Sonnenblumenschule w Burgweld: piękne kartki z życzeniami w języku niemieckim, spersonalizowane długopisy wykonane z drewna, słodycze i książeczki o lesie. Grupa niemieckojęzyczna z klasy 5a już myśli o rewanżu..Może na Wielkanoc?

            A.Krause